מוזיקה ישראלית

המוזיקה הישראלית החלה את דרכה מתקופת הזמר העברי שהחל בסוף שנות ה-20 של המאה ה-20, בעת שמלחינים כמו עמנואל עמירן, מרדכי זעירא וידידיה אדמון אשר יצרו תרבות ישראלית אחרת תוך כדי שנשענו על יצירות של קודמיהם מרק ורשבסקי ואברהם גולדפדן,שהיו בארצות הגולה ממנגינות החסידות של בתי הכנסת והשירה הרוסית תוך כדי ערבוב של אקצנטים מזרחיים ערביים שנוגנו אז בארץ ישראל.

חנינא קרצ'בסקי, היה הראשון שהחל את התפרצות הזרם של הזמר העברי במדינת ישראל כאשר עלה לראשונה ארצה, הוא קיבל משרה של הוראה ב"גימנסיה הרצליה".

קרצ'בסקי החל להלחין את שיריהם של חבריו לעבודה, כאשר נמנו בהם מורים לספרות וסופרים אשר הרצו במקום. כיוון שנוצרו שירים עבריים מעטים באותה עת, כל שיר חדש שנוצר ישר היה ידוע לכל. עם הזמן הקים קרצ'בסקי מקהלות אשר שרו יצירות קלאסיות ושירי עם וכך הוא הפיץ את העשייה המוזיקלית לכל האומה ששכנה בארץ ישראל.

השיר "פה בארץ חמדת אבות" של ישראל דושמן שהיה מורה גם הוא בגימנסיה הפך בזכות קרצ'בסקי להמנון הגימנסיה וכיום הוא ידוע לכל.

גם המלחין יואל אנגל הגיע לישראל כאשר באו עולי העלייה הרביעית להתיישב בארץ. אנגל היה אז מוזיקאי בעל השכלה נרחבת, שתרם המון למוזיקה בארץ. שיריו המוכרים ביותר עד היום הם "נומי נומי ילדתי", ו"גשם גשם משמים"- או בשמו הפחות מוכר "היורה". השירים הללו הולחנו עבור מילותיו של יחיאל הילפרין.

מרדכי זעירא, "הטרובדור של הזמר העברי", הלחין את מיטב שיריהם של המשוררים אלכסנדר פן, עמנואל הרוסי, אהרון אשמן, נתן אלתרמן, יעקב אורלנד ואברהם שלונסקי.

זעירא התקשה להתפרנס מיצירותיו, לכן עבד כפקיד בחברת החשמל, ובזמנו הפנוי הוא הלחין את אותם השירים הידועים לנו כיום והפיץ אותם בערבי שירה בציבור שבהם היה שר את שיריו לאוזניהם של הקהל, הם יו לומדים את השירים ומעבירים אותם מפה לאוזן.

יהודה שרת לעומת זאת היה מלחין את שיריה של רחל המשוררת נחום נרדי היה מלחין שהושפע מלחנים מזרחיים, וכשהלחין את שיריו הרבים של חיים נחמן ביאליק הוא שילב בין מזרח ומערב. ברכה צפירה ביצעה את רוב שיריו של נרדי.

דוד זהבי הלחין למשוררת לאה גולדברג את מילות השיר "החליל" ו"הליכה לקיסריה. הוא גם הלחין את המילים לשיר "אלי, אלי" של חנה סנש.

קמו להם גם תיאטראות כמו הקומקום והמטאטא שהשמיעו את השירים הכי מקוריים שהפכו מהר מאד לידועים. התיאטרון המוזיקלי "לי לה לו" קיבל בברכה את שיריהם של נתן אלתרמן ומשה וילנסקי כמו השיר "כלניות" ששרה הזמרת שושנה דמארי אשר התפרסמה בזכות שיר זה.

הפזמונאי חיים חפר ייסד את להקת הבידור של הפלמ"ח ,הצ'יזבטרון, עוד בתקופת מלחמת השחרור, חפר כתב להם שירים כמו "מוטי" "הי הג'יפ" "הן אפשר" "הרעות "הפִינְגָ'אן" ו"צִ'יזְבָּט". באותה תקופה בלטו הזמרות שושנה דמארי ויפה ירקוני, ששרו שירים שהיו לסמלי המלחמה.

כאשר קמה מדינת ישראל יוצרים נוספים החלו להישמע על ידי לחניהם של משה וילנסקי וסשה ארגוב. גם נעמי שמר, דובי זלצר, מוני אמריליו ,יאיר רוזנבלום, ,נחום הימן, יוחנן זראי ועוזי חיטמן והלחינו את המילים של שמר, , רחל שפירא, נתן יונתן יורם טהר-לב ואהוד מנור.

שירי ארץ ישראל המשיכו להיות נושאי הדגל במוזיקה העברית בישראל, בהם שרו על האידיאל , הגנת המולדת, אהבת הארץ, ומלחמות ישראל.

קמו חבורות זמר כמעט בכל יישוב בארץ שהפיצו את שירי המולדת ושירים מקוריים לאוכלוסיה. להקת הגבעטרון היא הידועה מכולן ועודנה שרה עד היום. היא אפילו שרה חידוש לשיר שלה שקוראים לו "בת 60" יחד עם הראפר סבלימינל

מופעי השירה בציבור הפכו גם תרמו להגברת הזמר הישראלי בתודעת האוכלוסייה.יחד עם שרה'לה שרון ואפי נצר הקהל הישראלי שר את מיטב שירי ארץ ישראל היפה.

להקות צבאיות כמו להקת הנח"ל ' להקת חיל הים, להקות פיקוד צפון , להקת פיקוד מרכז, להקת חיל האוויר ועוד תרמו גם הן לשירים חדשים ומקוריים עם קריצה שמעלה חיוך בניב שיריהם.

בשנות השישים בלטו הלהקות צעירות אשר זמריהם יצאו מלהקות צבאיות, הם שרו בעיקר שירי פופ, מגוון של שירים משעשעים ושירי ארץ ישראל. הלהקות הבולטות ביותר היו להקת בצל ירוק, להקת שלישיית גשר הירקון ולהקת התרנגולים ששרו שירי ארץ-ישראל.

גם צמד "הדודאים" " והפרברים" עם בני אמדורסקי וישראל גוריון נחשבו אז לעילוי ענק במוסיקה הישראלית.

מחזות זמר ידועים החלו לצמוח כמו "קזבלן" ו "שולמית" מחזה הזמר הראשון שם ככבה שושנה דמארי. גם פסטיבלי זמר העלו עוד שירים ידועים מהשנים 1960-1980 . תחרות הקדם אירוויזיון גם כן העלתה שירים ידועים ומוכרים שתחנות הרדיו השמיעו ללא הפסקה נון- סטופ.

ערוצי קליפים ישראלים החלו לעלות כאשר הם הצמיחו עימם עוד יוצרים ישראלים ועוד להקות צעירות ישראליות שצמחו בזכות השמעת שיריהם.

כיום אנו יכולים לשמוע תחנות שלמות שמשמיעות רק שירים ישראלים של פופ רוק שירי מזרחית ושירים קצביים הכל תוצרת כחול לבן, כמו התחנות רשת ג' שמשמיעה רק מוסיקה ישראלית ורדיו CLICK ישראלי שנותן במה לשירי השפה העברית בלבד. התחנות הללו משמיעות את מיטב שירי ארץ ישראל, בניהם אפשר לשמוע לא רק את השירים החדשים שנוצרו בשנים האחרונות, אלה גם ניתן להאזין לשירי ארץ ישראל של פעם מימי ראשיתה.