שעון מעורר

עוד בימי יוון העתיקה שעונים מעוררים היו אלו שהעירו את היוונים. לאפלטון אז היה שעון-מים בעל מנגנון שהשמיע קולות והעיר אותו בשעתו. מסופר בכתבים גם כן מימי רומי על כמה שעונים מעוררים מורכבים שנמצאו אצל אנשים מסוימים .

בתחילת המאה השמינית לספירה, בסין תוכנן שעון שמבשר על מועד הזמן הרצוי שנבחר על ידי נזיר בודהיסטי. אותה טכניקה של שעון שמבוסס על עיקרון המים, היה גם כן במאה השתים-עשרה. ליד המסגד האומיי בדמשק. גם כמאה שנה אחרי נמצא שעון זהה במדרסת המוסתנסיריה בבגדד . במאה ה-14 נמצאו שעונים זהים במערב אירופה. המוכר ביותר לנו עד היום שעדיין קיים משנת 1493 הוא השעון השוכן במגדל השעונים בכיכר סן מרקו בוונציה.

הדגמים הראשונים של השעונים המעוררים שניתן לכוון אותם לבד היו אז באירופה עוד מהמאה ה-15. הממציא הצרפתי אנטואן רדייה היה הראשון שהמציא את הפטנט של שעון מעורר שמעיר בעזרת מכשיר הרדיו בשנת1847 אך את השעון הראשון עם הרדיו הראשון המציא ג'יימס ריינולדס בשנות ה-40 במאה העשרים.

במלחמת העולם השנייה פסק קו ייצור השעונים המעוררים בארה"ב כיוון שכל בתי החרושת נרתמו לייצור מוצרים צבאיים. רק לפני סוף המלחמה חודש הייצור של השעונים המעוררים בפיקוח ממשלתי כיוון שהחלה תופעה של איחורי עובדים רבים למקומות עבודה מהסיבה שהשעונים שלהם התקלקלו או שלא היה ברשותם שעון כזה. השעון המעורר היה מראשוני מוצרי הצריכה שייצור שלהם חודש בתקופת המלחמה.

לאדם אשר צורך את השעון המעורר יש את היכולת להפסיק את הצלצול שהוא משמיע ע"י לחיצת כפתור או ידית. רוב השעונים מתוכננים אוטומטית להפסקת הצליל לאחר כמה זמן אם אינו הופסק ידנית קודם. בשעונים בעלי המחוגים השעון המעורר מופעל בעזרת מחוג נוסף המיועד רק לפונקציה זו של תזמון השעה הרצויה לקימה. שעון מעורר סטנדרטי משמיע צלצול בעזרת מתיחת קפיץ. הקפיץ אשר מניע את מנגנון שגורם לפטיש שנמצא בין שני הפעמונים או אחד, תלוי בסוג של השעון המעורר ומקיש עליהם כאשר הגיע לשעה הרצויה. קיימים סוגים שונים של שעונים מעוררים לדוגמא ישנו שעון אשר המעטפת שלו משמשת כפעמון. ישנם גם שעוני פעמון חשמליים שמונעים מהפטיש על ידי המנגנון החשמלי, השעונים הללו בדרך כלל צורכים בסוללה.

שעונים מעוררים דיגיטליים של תקופתנו יכולים להשמיע מגוון רחב של צלילים החל מצפצוף או זמזום וכלה בשירים דיבורים צחוק אנושי רעשים קולניים ואף קולות של חיות. בשעונים הללו קיימת האופציה בה ניתן להפעיל את ה"נודניק" תכונה שהשעון מעניק לאלו הקשה להם לקום מצלצול אחד וזקוקים לכמה פעמים נוספות בכדי להתעורר, הפעלת הנודניק היא בעזרת לחיצה על כפתור אחד.

בחלקם של השעונים המעוררים של ימינו מכשיר רדיו משולב יחד עם השעון כאשר ניתן לכוון אותו לפעול בדיוק בזמן שאנו רוצים להתעורר. דגמים אלו נקראים שעון רדיו. הדגמים המתקדמים של השעונים הללו מסוגלים להשמיע מגוון צלילים בכמה זמנים שונים כאשר אנו בוחרים מתי אנו רוצים להתעורר או לשמוע אותם.

שעון מעורר שמחובר לרשת החשמל יאתחל את עצמו לרוב בחצות. במקרה של הפסקת חשמל, השעון לא יידע לחזור לשעה הרצויה ויבלבל אותו. בכדי למנוע את הבעיה ניתן לחבר להם בנוסף סוללה שתפתור את בעיית התקיעות. שעונים שונים אחרים מתוכננים לאחר הפסקת החשמל יופעל הצלצול בשעה 00:01.

בטלפונים הניידים של ימינו ישנה אפליקציה או תוכנה של שעון מעורר, שמעיר אותך לרוב גם אם הסלולארי כבוי. בטלפון הסלולארי ניתן לקבוע איזה צלצול להשמעה כאשר רוצים לקום עימו ואף להחליף אותו כשנמאס.

השעונים המעוררים קיימים גם בכמה דגמים של טלוויזיות, שמסוגלים להדליק את המכשיר בשעה הרצויה שנקבע בעוד מועד. השעון מעורר פותח גם לשימוש במחשבים, אשר מאפשרים קביעת מספר גדול מאד של זמני צלצול באותו זמן נתון כאשר ניתן להחליף להם מנגינות שונות.

כיום בזכות ריבוי האתרים באינטרנט ניתן אפילו לקבוע את השעון המעורר בעזרת תחנת רדיו ללא המקלט עצמו אלה בזכות האתר בו יש אפליקציה של הפעלת השעון המעורר בזמן בו אתה צריך לקום, או כתזכורת. אתה יכול לקבוע גם עם איזו תחנה אתה רוצה להתעורר.